Działania niepożądane

Jest prawie niemożliwe, aby przejść przez dzień bez myślenia o lekach. Pacjenci czasami mówią o lekach, które dawały mniej niż optymalne wyniki w ich opiece jako coś, co nie przyniosło mi nic dobrego . Wiele innych jednak mówi mi, że pigułka przyniosła im cudowną ulgę od zapalenia stawów, wyleczenie infekcja lub złagodzenie depresji. Prawda, o której mowa w tej książce Thomasa Maedera, leży gdzieś pośrodku. Reakcje niepożądane to dokładna historia leku o nazwie chloramfenikol. Przedstawia on szczegółowe informacje o wprowadzeniu chloramfenikolu do świata medycyny oraz o uroku związanym z jego antybakteryjną mocą, kiedy był po raz pierwszy użyty. Po wejściu do kliniki w 1949 r. Chloramfenikol został okrzyknięty przez lekarzy, aż do momentu, w którym zaobserwowano tragiczne skutki uboczne. Szukając historii tego leku, Maeder przeprowadził niezliczone ankiety i wywiady z czołowymi autorytetami. Książka jest bogata w szczegóły, a przypisy w całej książce dopełniają rozwijającą się historię. Dla zainteresowanych przeczytaniem więcej na ten temat, autor przedstawił doskonałą bibliografię i kilka stron szczegółowych odniesień dla każdego rozdziału. Pomocny jest także indeks.
Jednakże, starając się przedstawić wyważony obraz, autor czasami obciąża czytelnika szczegółami, w tym kłopotliwym legalnym zeznaniem, które wykracza poza zakres przyjemnej opowieści historycznej. Ma skłonność do sensacji; w rozdziale na temat amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków przedstawia agencję jako nikczemnego gracza i poświęca 27 stron na wymienienie niezliczonych nazw i tytułów. Pomimo zabawnego rozdziału zatytułowanego Dead Fish and Generic Drugs , książka, na prawie 500 stronach, jest o wiele za długa; cała historia mogłaby zostać równie skutecznie powiedziane, gdyby została skrócona o jedną trzecią.
Konkluzje są ekscytujące i sugeruję, aby były najpierw czytane. Jak pisze autor, głównym grzechem Chloramfenikolu było to, że był on używany zbyt wiele, ponieważ jego obfite, dobre cechy zaciemniają jego niebezpieczeństwa . Biorąc pod uwagę problem lekooporności spowodowany nadużywaniem innych antybiotyków, według schematu podobnego do chloramfenikolu , badania nad nowymi i mocniejszymi środkami do zwalczania bakterii lekoopornych będą kontynuowane. Ale wyzwanie, jakim jest zapobieganie nadmiernemu pisaniu, pozostanie. Być może chloramfenikol, pomimo ryzyka, odzyska swoją pozycję, z uwagi na jego potężny efekt terapeutyczny. Polecam działania niepożądane lekarzom, decydentom i pacjentom, aby uzyskać wyczerpującą historię cudownego leku i badanie prawdy, ponieważ ścieranie nowego, silnego leku ściera się.
Mark Monane, MD
Brigham and Women s Hospital, Boston, MA 02115

[podobne: aparat lingwalny, generator komentarzy allegro, oddech cheyne stokesa ]

Powiązane tematy z artykułem: aparat lingwalny generator komentarzy allegro oddech cheyne stokesa