Nadciśnienie francusko-róg

47-letni początkujący gracz z francuskiego rogu doświadczył zawrotów głowy, kiedy grał na nutach wyższych niż G. Poza tym był w dobrym zdrowiu, z wyjątkiem nadciśnienia tętniczego, które było leczone enalaprylem (2,5 mg dwa razy dziennie). Monitorowaliśmy pacjenta za pomocą ciśnieniomierza Finapress (Louisville, Colo.), Aby uzyskać pomiary ciśnienia tętniczego krwi. Przewód został umieszczony na prawym palcu wskazującym, a dłoń została umieszczona na szczycie dzwonu klaksonu na wysokości serca. Pacjentka odpoczywała cicho, a następnie odtwarzała skalę od środkowej C do wysokiej C, a następnie z powrotem. Trzymał każdą nutę przez co najmniej 15 sekund, a monitor Finapress odnotował 15 pomiarów ciśnienia krwi. Odpoczywał około 20 sekund po zagraniu każdej nuty.
Rysunek 1. Rycina 1. Średnia ocena intensywności i nieprzyjemności bolesnych napięć termicznych u osób zdrowych 30 minut po spożyciu kofeiny (zamknięte kółka) i placebo (otwarte kółka), podczas TENS i 30 minut po TENS. Kofeina znacząco zablokowała działanie znieczulające TENS, które zostało zarejestrowane podczas sesji placebo, w celu odczuwania zarówno natężenia bólu (P = 0,02), jak i nieprzyjemności (P = 0,05).
Rycina pokazuje rozkurczowe ciśnienie krwi w spoczynku iw odpowiedzi na grę róg. Gra na róg wiązała się z natychmiastowym i progresywnym wzrostem ciśnienia rozkurczowego, z 76 mm Hg do 113 mm Hg. Ciśnienie rozkurczowe korelowało z częstotliwością nuty (P <0,001). Ciśnienie skurczowe również dokładnie śledziło skok (r = 0,95, P <0,001). Chociaż częstość akcji serca nieznacznie wzrosła w odpowiedzi na grę pacjenta, wzrost nie był ściśle związany ze skokiem dźwięku.
Róg francuski, tak znany symfonicznie, jest w rzeczywistości zwiniętą rurką o długości około 4 metrów. Aby uzyskać nutę, dmuchamy w opór przydechu (pozycja wargi). Wyższe nuty uzyskuje się przez dalsze dokręcanie embouchure. Tak więc położenie warg i znaczna wytrzymałość długich rurek zapewnia ustawienie dla przedłużonego i silnego manewru Valsalvy. Nie jest jasne, czy u bardziej doświadczonych lub normotensywnych graczy klaksonu do wyższych dźwięków towarzyszyłyby takie crescendo ciśnienia rozkurczowego. Nie wiemy, czy takie epizodyczne podwyższenie ciśnienia krwi podczas gry na róg ma znaczenie kliniczne. Jednak folklor z mosiądzu sugeruje zwiększoną częstość występowania krwotoków spojówkowych, odwarstwień siatkówki i wypadków mózgowo-naczyniowych.
Joel E. Dimsdale, MD
Richard A. Nelesen, Ph.D.
University of California, San Diego, La Jolla, CA 92093-0804
(8)
[podobne: generator komentarzy allegro, opatrunek indywidualny m, chłoniak z komórek płaszcza rokowania ]

Powiązane tematy z artykułem: chłoniak z komórek płaszcza rokowania generator komentarzy allegro opatrunek indywidualny m