Paradoks nadciśnienia tętniczego – bardziej niekontrolowana choroba pomimo poprawy terapii ad 8

Szybki wzrost przemysłu spożywczego oraz spożycie żywności przygotowanej komercyjnie oznaczały zwiększone spożycie kalorii, tłuszczów nasyconych i soli oraz zmniejszone spożycie owoców, warzyw i złożonych węglowodanów.55 Dzienne spożycie kalorii u dorosłych zwiększono średnią o 300 kcal w tym okresie w miarę wzrostu wielkości porcji i zwiększania obrotu wysokokalorycznymi, mniej pożywnymi pokarmami.55,66,67 Głęboko zakorzenione nawyki żywieniowe nie mogą zostać zmienione bez narodowej strategii, która powoduje szeroką akceptację potrzeby takiej zmiany. Sukces w ograniczaniu używania tytoniu został znacznie ułatwiony dzięki uchwaleniu przepisów przeciwdziałających paleniu w miejscach publicznych i miejscu pracy, zwiększeniu wysiłków edukacyjnych i ogłoszeniach służb publicznych, zwiększeniu opodatkowania papierosów, wyeliminowaniu automatów do sprzedaży papierosów w niektórych rejonach, ograniczeniu sprzedaży papierosów dla nieletnich oraz oznaczanie etykietami papierosów na ryzyko.
Aby zwalczyć otyłość, niezbędne będą wsparcie ze strony rodzin, szkół, organizacji społecznych i religijnych, rządu, zakładów ubezpieczeń, branży spożywczej i napojów, podmiotów świadczących opiekę zdrowotną i społeczeństwa. Strategie obejmujące całe społeczeństwo – takie jak przeprojektowanie dróg i chodników w celu promowania jazdy na rowerze i chodzenia pieszo oraz poszerzenie szkolnej edukacji zdrowotnej i programów wychowania fizycznego – powinny być połączone z indywidualnie ukierunkowanymi interwencjami, aby zmienić spożycie i zwiększyć aktywność fizyczną. Ostatnie postępy dają powody do optymizmu: wzrosła świadomość społeczna głównych osób uzależnionych od otyłości dziecięcej i związanych z tym zagrożeń dla zdrowia68. Wzrosło również poparcie dla wprowadzenia szeregu istotnych zmian, z których niektóre zaczynają obowiązywać w kilku stanach.
Paradoksem jest to, że pomimo ogromnego postępu w terapii przeciwnadciśnieniowej, liczba osób z niekontrolowanym nadciśnieniem tętniczym nadal rośnie. Nieprzyjęcie zdrowego trybu życia było kluczowym czynnikiem tego wzrostu i należy go pilnie zająć. Dokonanie niezbędnych zmian na szeroką skalę będzie trudne, ale korzyści będą warte wysiłku.
Finansowanie i ujawnianie informacji
Nie zgłoszono żadnego potencjalnego konfliktu interesów związanego z tym artykułem.
Ten artykuł (10.1056 / NEJMsa0903829) został zaktualizowany 7 października 2009 r. O godzinie.
Author Affiliations
Z Boston University Medical Center w Bostonie.
Prośba o przedruk do Dr. Chobanian z Boston University Medical Center, 650 Albany St., Boston, MA 02118, lub at.
[patrz też: oddech cheyne stokesa, maść żywokostowa działanie, trofea allegro ]

Powiązane tematy z artykułem: maść żywokostowa działanie oddech cheyne stokesa trofea allegro